Logo

MİHALGAZİ

MİHALGAZİ

Eskişehir ilinin bir ilçesidir. 14. yüzyılda Köse Mihal tarafından Gümele adıyla kurulmuştur. Önceleri Sultanönü (Eskişehir) sancağına bağlı köyken, sırasıyla önce Göynük kazasıyla birlikte önce Bursa, sonra Bolu sancaklarına bağlanmıştır. 1868 yılında Gümele, Kastamonu vilayetinin Bolu Sancağının Göynük kazasına bağlı köydü. 1894 yılında Bilecik'in Söğüt İlçesinin İnhisar bucağına bağlandı. Ancak, köylük durumu 32 yıl sürmüştur.


Köy halkı, Kurtuluş Savaşı sırasında İnhisar'dan gelen Yunan ordusunu püskürtmüştür. Atatürk, köyün başarısını ödüllendirerek adını Mihalgazi'ye çevirmiştir. Aynı yıl Mihalgazi İnhisar'dan ayrılarak Söğüt'e bağlı bir bucak olmuştur. Bu durumunu 1944'e kadar koruyan Mihalgazi, 1944 yılında Eskişehir'in Merkez ilçesine, 1958'de Sarıcakaya ilçesine bağlanmıştır. 1967'de belde olan Mihalgazi, 1990 yılında ilçe olmuştur. 4 köyü 1 beldesi (Alpagut) mevcuttur. Mihalgazi Belediyesi, Merkez ilçesi dışındaki diğer ilçe ve belde belediyeleri gibi Eskişehir Büyükşehir Belediyesine bağlanmıştır.

Ayrıca kaplıcaları vardır. Sündiken Dağları ve Bolu Dağının arasında kalır. Yeşillik çok vardır, Eskişehir ilinin sezonluk sebze ve ihtiyacını karşılar. Sakarya nehri ilçeye ayrı bir zenginlik katar. İlçe coğrafi olarak KaradenizBölgesi'ndedir. Mihalgazi Haber ve Mihalgazi İlçesi ile ilgili bütün haberleri sizin için hazırladığımız HaberFx'in özel Mihalgazi Haberleri sayfasından güncel olarak takip edebilirsiniz.

© 2016 Mihalgazi Belediyesi. Tüm Hakları Saklıdır.